Как да изготвя маркетинг стратегия за своя бизнес? Част 1
Кои са важните маркетинг инструменти, подходящи за моя бранд, с които смятам да реализирам потенциала си?
Началото на толкова важна тема винаги е трудно. Особено в днешно време, когато, за да спечелиш вниманието на потребителите, трябва да си клинично точен до третия ред с посланието си.
Моето е: Успешният маркетинг се изгражда на базата на два основни принципа: съставяне на План и неговото последователно Изпълнение.
Без значение от мащаба на твоето бизнес начинание, изготвянето на концепция за действие и изборът на най-работещите маркетинг инструменти предопределят успеха на ръководената от теб компания.
От къде започва изготвянето на ефективната маркетинг стратегия?
Първа стъпка в посока постигане на действително измерими резултати е обстойно проучване на аудиторията на твоята марка. Задавай си въпроси и търси техните отговори честно и обективно. В началото те най-често звучат така:
- Как изглеждат моите клиенти?
- На каква възраст са?
- Какво работят?
- Какви са търсенията им? Какво харесват и какво изискват?
- Какви техни нужди задоволят, предлаганите от мен продукти и услуги?
- Склонни ли да направят промяна в поведението си на клиенти и потребители?
- Къде прекарват по-голямата част от свободното си време?
- Къде търсят информация за това, което ги интересува? Как предпочитат да им бъде представена?
Подходът на фокусиране върху конкретна таргет група и нейните специфики ще ти даде възможност да постигнеш максимална ефективност на маркетинг инструментите. Кои от тях ще подбереш? Какъв размер от предвидения бюджет за реклама ще използваш за всеки един от тях? Изцяло зависи от различни детайли.
На първо място бих поставила значението на какъв етап от своето развитие се намира фирмата. Ако тепърва навлизаш на бойното поле на пазара, ще ти бъдат необходими изразни средства, с които да се представиш на публиката. Хората трябва да разберат за компанията. Това е целта!
Може да разполагаш с реално иновационен продукт или услуга, предоставяща повече удобства. Но ако никой не знае за нея, няма да можеш да я реализираш. Затова се насочи към информираща реклама в най-подходящите за бизнеса ти канали.
Нека бъдем конкретни. Да вземем следния пример. Имаш стартираща компания, вносител на алтернативни средства за транспорт в градски условия. Във фирмата се предлагат електрически колела, тротинетки, електрически автомобили, удобни и практични градски колела, подходящи за активни, млади родители.
В допълнение към изброените, осигурявате услугата за надеждно сервизно обслужване и богат асортимент от резервни части и аксесоари към предлаганите транспортни средства.
Какви потребности удовлетворява?
В големия град основните проблеми и възникващите от това търсения са абсурдният трафик от автомобили в посока от периферията към централните части на града, липсата на удобни и надеждни обществени транспортни средства, влошаващите се екологични условия и увеличаващата се работна миграция от по-малките населени места към конкретния град. Като екстра проблем можем да поставим – все по-застоялия начин на живот и работа на хората и тяхното желание за промяна.
Така очертахме потребителските нужди, засягащи продуктите и услугите, предлагани от фирмата.
Но върху кои потребители да се фокусираш и къде да ги откриеш?
В разглеждания пример профилът на идеалния клиент изглежда така: мъж – активен, модерен, градски тип. Интересуващ се от всякакви нови, технологични джаджи, на възраст от 20 до 40 години, живеещ в по-отдалечени от центъра на града места. Работещ в офис, в сферата на IT сектора, рекламата, финансовите, инвестиционните услуги, със среден доход от 1800 лв, неженен, без или с едно дете, обичащ и търсещ иновативните решения.
Запознай се с него, срещни го, проучи го. Той е твоя клиент!
Дотук добре! Първата точка от маркетинговата стратегия е налице. Наясно си кои сте вие, като компания и как изглежда потенциалната аудитория на твоя бизнес.
Следващият важен въпрос гласи: „Какво действие желаеш потенциалният клиент да предприеме?“.
Вариантите са ясни. Искаш потребителят да разбере за компанията, да прочете повече за предлаганото, да посети магазина, да се възползва от ексклузивното предложение, да сподели с приятели, да изпробва доставените продукти и в крайна сметка да го закупи?
Отново дебело подчертвам значението на какъв етап от развитието е компанията.
В разглеждания пример: Алтернативните превозни средства са често срещани, но все още не дотам познати. В съзнанието на потребителите се появяват множество въпроси като: „Ще ми свършат ли работа?“, „Къде мога да ги изпробвам?“ и „От къде мога да си ги закупя?“. Маркетинг стратегията трябва да обслужи максимално ефективно любопитството на потенциалните клиенти. За целта проучете къде можете да се срещнеш с тях и на какъв език да предадете посланието си?
Това е моментът за избор на маркетинг инструменти или както експертите предпочитат да ги определят – маркетинг оръжия. Както гласи вярното клише: „Целта оправдава средствата“, така и ти трябва да действаш.
Разбрахме, че нашите потенциални клиенти се нуждаят от повече информация. От изградения им профил сме наясно: те предпочитат да я намерят в онлайн пространството. А според направените проучвания, местата, на които най-често можеш да ги откриеш са спортните новинарски сайтове, социалните мрежи – Facebook, Instagram, LinkedIn, сайтовете за технологични новости и за специализирани бизнес интереси.
Всяка една от изброените платформи разполага със специфики на рекламираното съдържание. Така, например, публикациите във Facebook, които съдържат до 40 символа, носят 86% процента по-добра ефективност. А бързо проучване на хаштаговете в Instagram ще покаже кои от тях са най-популярните сред българските потребители. Рекламните отдели на набелязаните новинарски сайтове ще ти предоставят информация за рекламните полета, постигащи оптимални резултати. И какви послания привличат най-силно вниманието на читателите им.
Основната цел при използването на тези платформи е клиентите да разберат кои сте. А ако проявят желание и интерес – лесно да открият подробни детайли на фирмения уебсайт.
Какво трябва да съдържа той и още кои компоненти да включите при изготвянето на работеща маркетинг стратегия? Ще научите във втората част на темата.