Как да работим мотивирано? – II част
Малки трикове за предприемачи,
които генерират нормалност,
творчество и мотивация за работа
Как да работим мотивирано? – II част
В част I разказваме подробно за някои практически работни мъдрости, които могат да ви позиционират като по-различен и интелигентен работодател в България.
Много хора смятат, че започвайки бизнес, те трябва да влязат в даден стандарт на работа, а всъщност много повече имат стратегическа и психологическа работа със себе си. От личен опит ни е известно, че когато знаем какво искаме да постигнем, то се материализира по-лесно.
15-минутно четиво, подходящо за стартиращи и млади бизнеси
Съсредоточеност, коцентрация и ритъм
„Работата в екип е стратегическо решение” – Патрик Ленсиони
Не са необходими нито хиперактивни служители, нито пък служители, които страдат от редовна леност в един екип. Нужни са динамични служители със стратегическо мислене. Огромна част от развитието ви зависи в първите години точно от хората, които работят редом до вас. Нужни са ви такива, с които вашите ценности и мотиви си пасват почти до съвършенство.
Помислете над следното: Искате ли да работят по свобода или искате да работят по задължение? Едното носи високи резултати, другото – посредствени.
Помислете над това, защото човешките същества носят в себе си повече от всяка система за оценки, повече от задължения, а има служители, чийто принос не може да бъде претеглен с числена стойност. За тях ви е нужен усет, и то фин.
Вашата първа оценка като предприемач е техният принос за моментното и дългосрочно развитие, както и това дали вярват, че го постигат самостоятелно и със самочувствие. В една фирма обикновено има микс от служители с афинитет към едното и другото.
Пример: Онзи, който зорко следи продажбите за този месец, и онзи, който ви помага в стратегията, за да постигнете дългосрочно позициониране. И двамата са ви нужни. Ако един служител носи и двете – не го изпускайте!
Вътрешен климат и психология на работата в екип
Да помислите за културата и климата на фирмата си, е толкова ценно! Как да сте пример за фирмената си култура. Как ще сложите думичките от стената, в умовете и сърцата на служителите си.
Представете си ги, нарисувайте идете и вижте добри примери. Когато влезеш в един офис, моментално се усеща дали усмивките са искрени, усеща се дали въздухът вътре е чист (т.е. с добри чувства и мисли) или цари тежка атмосфера на виновност и стрес.
Съвет: Дори, когато служителят е сгрешил, не го карайте да чувства вина, не сривайте авторитета или самочувствието му – насаме или пред другите. Конструктивните забележки са винаги правилни, критата винаги отровна.
Когато вие сте в правилността, отклоненията са видими с просто око и се поправят лесно. Системите за оценка дори ще ви объркат в това. Създайте своята система, не вземайте готов модел.
Така, мили предприемачи, и особено – жени предприемачи. Силните страни на жените в бизнеса са интуицията, правилността и дългосрочната ангажираност. Ще добавим и щедростта, вместо голото конкуриране за печалба. Така, спечелените приходи са сладки, леки за съвестта ви и ще си спестите един куп празни разговори.
Избирайте служители, които усещат кога да са сериозни, но не такива, които ще ви се подчиняват сляпо. Защото последните засилват собствените ви грешки и това обикновено се разбира твърде късно.
Добрият служител отстоява правилното действие.
Дългосрочно развитие
Мислете за фирмата си и нейната среда. Добре е да имате ментор, съветник или човек, минал по този път. Изберете човек, с който си пасвате, а ако това съм аз(Линкове към Контакти, „За мен” и др.), се посъветвайте и задавайте удобни и неудобни въпроси. Когато получите нужното, помнете, че основният генератор на прогрес в продължителен срок, сте вие.
Интегрирането на наученото е практика.
Мислете, планирайте, проверявайте стратегии, правете малки опити и не основавайте всичко на бюджета си, защото това би ви лишило от размах. Парадоксално е, но точно благодарение на липса на бюджет или малък такъв, са се родили най-иновативните решения.
Пример: има толкова много субсидирани инициативи, които не постигат успех, за сметка на такива, които с оригиналност и творчество се реализират и добиват значителна популярност.
Сега е време да се учите от всеки клиент, да разберете кои са вашите клиенти и да говорите директно и само на тях. Негативният пример е прекрасен, защото веднъж почукал на вратата ви, ще разберете с кого не трябва да работите. Всички минаваме през това. Горе главата! Това е като кръщене в предприемачеството.
Покажете на служителите си обаче, че е красиво да се учите заедно. Работодател – служител са само роли и в крайна сметка сте били, или може да се окажете, с разменени места. Възможно е някой от блестящите, усърдни и крайно талантливи служители да застане рамо до рамо с вас в един момент, вместо да търсите някого по пътя на случайността.
Позволете на служителите си да ви опознаят. Но не говоря за това как пиете кафето си и какви концерти харесвате. Показвайте какво харесвате като практика, стил и изпълнение на проект. Това утвърждава и спестява личните приказки и неприятните разговори, в които давате насоки как някой да работи. Помнете, че вие задавате стила и тона, а другите го приемат.
Ако служителят ви е там само заради заплатата си, той ще отстоява заплатата си, а не доброто на целия екип. Т.е. ще ви спести много неща от страх да не „изхвърчи” от работа или да не намалее заплащането му. Затова, не изисквайте лоялност от начало. Лоялността не се подарява на интервюто – тя може да се зароди само ако вашите работни отношения са истински и чисти в дългосрочен план.
Ако вашата идея като предприемач е това, което описах, не бихте имали проблем с лоялността. Помнете, че лоялност се развива основно от интерес към задачите и проектите и от изключителен мениджмънт на фирмата. Да, никой не обича чак толкова скучната работа, но има методи, с които да я направим по-привлекателна и се възхищаваме на мениджъри, служители и предприемачи, които с лекота решават тези задачи.
Следете Блога ми, за да откриете още малки трикове за добър бизнес и менторство за предприемачи. Очакват ви още много ценни материали и идеи за положителна мотивация!
Хареса ли ви този материал?
Беше ли ви полезен?
Ако имате въпроси, изпратете ги на (Контакти-линк) лично или анонимно и може да дадем директен отговор като публикация в Блога!!!