Как да работим мотивирано? – I част
Практически наръчник за стартиращи предприемачи с топ съвети за изключителна работна култура и висока мотивация на работен екип. С какво отношение може да се отличите в България?
Малки трикове за предприемачи,
които генерират нормалност,
творчество и мотивация за работа.
Как да работим мотивирано? – I част
Здравейте от мен!
Това е материал в две части от примери и съвети за предприемачи, в който правим карта на здравословния работен климат, невероятната мотивация и превръщането на малкия и среден бизнес в цъфряща, благоуханна градина от работни идеи. Разбираме, че, ако целта е отмятането на невъзможно най-много задачи, със сигурност сме изгубени.
Не защото няма да успеем за известно време(!), а защото от позицията на предприемачи сме много повече от изпълнители. Четете, за да разберете как ставаме стратези, вдъхновителни, комуникатори, мениджъри, коадминистратори, демонстратори, психолози и специалисти по телепатия и куп други сложни неща, и то с лекота!
Началото в бизнеса е цветно, а опростяването на стратегиите за работа – винаги златно!
15-минутно четиво, подходящо за стартиращи и млади бизнеси
Предприемачество на практика – мотивация на екип и култура
За начало, нека погледнем мотивираните, успешните и иновативни бизнес предприемачи със здрава работна среда, а не само успешните по оборот. Първите често споделят, че залагат до три основни, ценни задачи в графика за деня си, за да не изгубят мотивация и удовлетворение от работата си. Не се залъгват, разпределят разумно енергията си и съответно завършват работните дните с чувство на удовлетворение.
Изграждането на работна култура, основана на приоритети и удовлетворение, е незаменим ключ към развитие на стартиращи и нови предприемачи. Те са наш отправен пункт. Защо ли? Защото целта е бизнесът да се превърне в желано работно място. Категорично. Още от самото начало. И без отлагане.
Колко по-валидно е това, ако в този свят си жена предприемач и ръководиш собствен бизнес? Всекидневно извършваме безброй празни действия, най-често екзалтирани от стреса или от липсата на постоянна стратегия. Последните не само че объркват работните потоци, ами чисто и просто създават хаос. А твоята фирма е място за ред, продуктивност, радост и мотивация.
Помисли за стратегия и отправни точки, на които ще стъпиш. Представи си живо своите идеи! Бъди смел/а, но започни от малкото и онова, което те вълнува най-живо. То е твой отворен потенциал.
Това е практическо четиво за работата, мотивацията и климата на фирмата с щипка хумор!
Избор на приоритети и развиване на гъвкавост
Следва важно правило. Не действайте от страх да не изгубите нещо. Добрите мениджъри не са тези, които потушават пожари непрестанно, а при които няма пожари, защото са заети с добруването и щастието на служителите си, с креативни идеи и мъдри действия.
До известна степен, загубите във всяка работа, във всеки бизнес, са нужни, за да добием трезва преценка какво точно можем да изгубим и нещо повече – кое е желателно за изгубим? Кое можем да си позволим? Има загуби, които са чист успех.
Пример от практиката: Оборотът този месец пада с 20 % заради наистина неприятен клиент, който напуска палубата, но, така или иначе, губи от времето за клиентите, с които искате да работите дългосрочно. Честито! Това е услуга, не наказание. Не бързайте да намалявате разходите за реклама заради това. Следващите месеци ви запознават с вдъхновен и ентусиазиран човек, с когото започвате работа по нов проект и оборотът скача с 25% нагоре.
Много фирми, особено в малкия и среден бизнес, не си дават сметка, че служителите, и дори мениджърите, разпръсват енергията си върху куп маловажни задачи или нещо повече – дребни неща, които харчат ресурси вместо да носят възвращаемост. Не толерирайте празна продуктивност или бързане. Не надничайте в компютрите на служителите си. Това не е вашият метод. Имате по-важни задачи.
Пример от практиката: Не отделяте достатъчно време за съдържанието на сайта си, за да отговаряте на всеки коментар и съобщение в социалната мрежа. От личен опит знаем, че има много съобщения, които са „Здрасти” и подобни, но никога няма да станат реално бизнес запитване.
Започвайте деня с най-важното.
Балансирайте енергията си, преди да започнете работа. Това може да означава – дълбоко дишане, няколко минути музика и мисъл на благодарност. Отворен ум.
Това е формула за всеки ден.
Не правете от фирмата си тъжно място. Музиката, разходката, почивката през около час работа са нужни на хората, с които работите. Не ги наричайте „служители” или „семейство”. Те са идеалната среда между двете, но и двете квалификации ще са вредни.
И в двете може да сгрешите. Просто ги уважавайте като живи същества, които също вървят по своя път. Вие често виждате само част от техния живот – само кадрите, които вървят на екрана, докато са с вас. Пълната картина липсва.
Съвет: Много съвременни фирми измислят например нови имена за работните роли вместо остарелите – асистент, секретар, директор, и насърчават тихото време и движението в офиса. Може да дадете вдъхновяващи имена на ролите, в които има глагол, т.е. действие или любимото нещо на служителя, за да носи с радост „ролята си”.
Положителен подход
Ключът за отличителната бизнес дама е осъзнаването, че живее живота си, за да сподели работата си по творчески начин. Това е характерно за нея. Идеята за амбициите остаря. Нейният личен бранд и имидж е как живее живота си. Днес говорим за работа по вдъхновение, за радост от предизвикателствата и, съответно, мотивация, която благодарение на тях нараства в геометрична прогресия.
Нашата цел изключва празни неща. Например (и моля, приемете с усмивка), не бъдете стария пример за жена „лидер” – тази, която стои на буквата „Ф” по средата на стаята, имитирайки фигурата на златното сечение, опитвайки се да бъде „шеф”. Вие не сте шеф! Никога, ама никога не бъдете шеф. Вие сте синергична част, която е в обмен с всички „служители”. Те не са там по задължение, а защото обичат това място и обичат работата си, заплащането е бонус към радостта от работата. Ако въведете това отношение от самото начало, ще си спестите работа с редица негативни работни модели, заради които напускаме или губим мотивацията си.
Out with the old
Нека изхвърлим старите вклинени вярвания, които ни тормозят. Ако днес сте бизнес предприемач, спомнете си първите си работни дни, когато бяхте нов, свеж и отивахте с желание на работа.
Пример: Дете, което вижда сладкарница на отсрещния тротоар! Това е нормата за обичайния ви ден. Отпуснати дни и непродуктивни дни също са позволени. Всички имаме такива. През 70% от времето обаче бъдете онова дете в сладкарницата!
Как ви се отразяваше шефското поведение на шефа? Не е нужно да сте приятел или майка, но не бъдете шеф. Бъдете сдържани и уверени, че сте на правилното място. Няма нужда да го доказвате. Доказването подкопава авторитета. Освен това е тъжно, когато говорим за авторитети. Авторитетът се гради и срива – т.е. не може работата ви да почива изцяло на него. Тя може да почива обаче на вашите мотиви, вдъхновение и фокусирани действия в посока на добрите практики.
Какви са вашите собствени впечатления?
Над какво ви накара да се замислите статията?
Какви методи са най-подходящи за първите години като жена или мъж предприемач?
Споделете своите въпроси (лично или анонимно) и може те да получат директен отговор като публикация на сайта!!!