Стратегия за предприемачи за подбор на качествен копирайтър и на полезно съдържание
Здравейте от мен!
Когато си предприемач със стартираща или млада компания в настоящия век, бързо може да осъзнаеш, че доброто съдържание, завладяващите и вдъхновяващи текстове могат да повдигнат директно имиджа на сайта и компанията ти, като едновременно с това ти спестят доста от парите за „стандартна” реклама. Колкото по-популярен е този факт обаче, толкова по-неясно е за собствениците на млад бизнес какво точно представлява доброто съдържание.
Обикновено, фокусирани в развитието на продукта, услугата или развитието на фирмата, все още не обръщаме достатъчно внимание на съдържанието и облика на бизнеса, който, разбира се, започва да се гради от ден първи. Ще застъпя малко как да избегнем некачествените услуги, лошото впечатление и разочарование при работата с копирайтър по метода на дедукцията.
Тази статия е малък наръчник със забележки по копирайтинг услугите – неща, които се наблюдават на много места, но няма да срещнете в среда, която има цялостен подход и отношение към бизнеса си. Причината за злоупотреба със съдържанието е примамливото чувство, че много текстове и много SEO оптимизация ще накарат бизнес интереса да литне магически, но това е неправилен маркетинг на самия копирайтинг.
Когато прекалиш с количеството, а не забелязваш дълбочината и качеството на текстовете, материалите на сайта носят само временни плодове и се отразяват много по-зле дългосрочно. Тук ще изброя начините, по които хората злоупотребяват с писмената и устната си реч, в добавка влизат специално и копирайтърите, на които и на ниско, и на високо ниво понякога им се поръчва „напиши нещо”.
Как да работите с копирайтър, ще застъпим на сайта вероятно не веднъж. Засега, като разглеждате портфолиото на кандидатите за работа с вас, или самите вие решите да пишете текстовете за бизнеса си, не изпускайте от поглед следните неща:
- Многословие
- Заблуждение
- Повторение
- Объркване
- Изкривяване на истината
- Неправилно украсяване
- Неправилно внушение
Това са седемте основни параграфа, които да имате предвид като предприемачи, при които хората, осъзнаващи силата на думите онлайн в днешно време, масово бъркат.
Многословие при копирайтинга
Многословието не е добродетел нито онлайн, нито на живо, и върви ръка за ръка с празнословието. Много често можем да кажем същественото с наситено, правилно и концентрирано съдържание, без да изпадаме в многословие. Не губим време, точни сме, ясни сме и впечатляваме с правилните си силни страни.
Заблуждаващи текстове
Можете да разказвате до утре колко е прекрасен онзи ресторант, но ако седнат клиентите вътре и опитат безвкусна храна, цялата ви писмена реклама ще отиде на вятъра. Заблуждението може да се отнася до качеството на продукта, до качеството на обслужването, а може дори и до фактите. Проверявайте дали сте открити, дали насочвате директно или най-просто казано „увъртате”.
Повторение вместо оригиналност и разнообразие
Не повтаряйте! Много често повтарянето с цел внушение е просто манипулация, която има обратен ефект. Механичното писане не е полезно, търсете някого, чиито текстове оживяват пред вас! Принципът, че повторението прави нещо истина е неистина. Не го следвайте. Така пазите достойнството на бизнеса си.
Объркване
„Като не можем да ги убедим, поне да ги объркаме”, казват някои. Говоря за умишленото объркване, в което текстът представя нещата сякаш решава невъзможна задача и хоп – ето ви нашето гениално решение. Мръсен трик. Стар маркетинг. Прахосмукачките не ни правят красиви и не ходим с перилен препарат на бал. Същото е и с копирайтинга – нека е реално, а не гениално.
Изкривяването на истината
Прощавайте, но тук е безкомпромисно. Би ли ви харесало да резервирате почивка в 5-звезден хотел на брега на някой остров, където грижливо са написали, че пясъкът е мек и хотелът блести от чистота, а като отидете, да се окаже, че, вместо пясък, има камъни, а хотелът трудно би получил и две звезди.
Веднъж или два пъти всички сме се „опарвали” от липсата на честност, но в днешно време тя е недопустима. Изкривяването на истината може да носи продажби и печалби за кратко, но ги носи по корумпиран начин. А начинът, по който сте спечелили и изградили репутация като предприемач, е далеч по-важен от това колко сте заработили и в началото. Помнете, че ви предстои развитие.
Когато украсата се окаже в повече
„Правдивите думи не са красиви. Красивите думи не са правдиви.” – Лао Дзъ
Всички са прекрасни, гениални, великолепни и прочие. Стига! Красивата реч често е невярна и върви с клишета от векове. Спрете да слагате етикети – особено на хората. Нека сме по-разумни и с комплиментите, и със забележките си. Ключът е да сме умерени и да не правим грешките от към предишната точка. Нека сайтът не е претрупана коледна елха – засягайте теми около сферата си на дейност, но пък и не твърде далечни.
Неправилно внушение и копирайтинг съобщение
Без внушения в нашия свят не може, но все повече от нас разпознават техните съвсем низки проявления. Внушения, убеждения и вярвания – вървят заедно. Оставете пространство, за да ви опознаят – на своя сайт, страница и т.н. Посочете нещата и не внушавайте задължително среща или контакт. Не се „борете” за клиент. Оставете да ви оцени по достойнство чрез самия копирайтинг и така, вместо неправилно внушение, ще дойдат при вас хора с обективни очаквания – готови наистина да работят с вашия бизнес.
Какво да правя, ако пиша аз?
Когато решите вие да пишете материалите си, помнете тези правила – пишете честно, обективно, внушавайте правилно; оставете личния си почерк, не имитирайте. Нека текстовете да са разбираеми и да се четат лесно. Когато все още не сме дефинирали стила си – нека е близък до книжовния български, не просто да съобщава информация, а да предава стойност и ценност към четящия. Внимавайте, ако имате фиксиран бизнес жаргон, защото много хора извън в бизнеса ви може да не са запознати с термини, съкращения и абревиатури. Пишете с уважение.
Какво да направя, ако наема копирайтър?
При наемане на копирайтър се осланяйте на проверка на материали, които е писал, целенасочен разговор какво точно искате, покажете му какво харесвате – това ще помогне много. Разпитайте го какво мисли за вашата компания, ако сам вече не ви е споделил. Внедрете го в екипа си за известно време, за да събере автентична информация. Обмислете добре темите и направете стратегия за съдържание заедно, ако ще работите дългосрочно. Не се плашете нито от късите, нито от дългите статии, най-вероятно имате нужда и от двете. Ако работите с професионалист, винаги може да поискате консултация или няколко часа обучение за основните параметри на копирайтинга.
Несъмнено е нужно блестящо представяне чрез съдържанието на сайта ви (копирайтинг, видеа, добро онлайн присъствие). Ако чувствате, че имате нужда от менторство и подкрепа по пътя, разгледайте с какво бих могла да ви бъда полезна (линк към консултации) или се свържете за консултация с мен (линк към контакти).