Балансът в работата и предприемачеството: Мисията Възможна
Всички се сещаме за хората, които виждаме по телевизията, на които се възхищаваме ужасно и често се чудим как така са станали успешни… Със сигурност, ако гледащите са наясно как стоят нещата зад завесата на успеха, разказан в 30-минутно интервю, не биха избързали с възхищението си.
Балансът в работата е едно от най-трудните неща и обикновено се минава през пълния дисбаланс, за да може човек да научи уроците си.
Често те са свързани със здраве, семейство, лично време или просто излизане от нормалния ритъм на живот. Прегряването е твърде често срещано, защото сме възприели темп на работа, който не е възможно да поддържаме всеки ден. Може да ни се получи за дни, месеци и дори няколко години, преди да изтощим психиката си, не и за десетилетия обаче.
За да има баланс в бизнеса, ни е нужна балансирана личност, време за мислене и правилни идеи.
Общото за успешните бизнеси е, че всички предприемачи правят някакъв вид жертва, за да развият дейността си. И това наистина е така. Особено ако желаеш интензивно темпо на развитие. От друга страна, има много неща, които допускаме в живота си заради незнание, недоглеждане или просто липса на лични инструменти, за да се справим със стреса. Ето няколко наблюдения.
Понякога си струва да работиш по-дълго, друг път – не.
Всички сме имали онези дни, в които усещаме, че каквото и да правим, сякаш повече вредим, отколкото помагаме на работата си. Има дни, в които организационните дейности вървят добре. Има дни, в които да мислиш стратегически, е невъзможно. Има други – в които ще бликаш от идеи, и точно тогава не бива да изпускаш момента заради рутинни задачи.
Стартиращият бизнес е изпълнен и с двете. Стреми се да се справя административно и едновременно с това да задоволява нуждата от непрекъснато стратегическо управление, за да продължи хода си. За малкия и среден бизнес, за личните практики и предприемаческите дейности е характерна еклектиката.
Затова, надявам се, че вече обичаш разнообразието и си готов/а да се сбогуваш с монотонния живот. Това е –ако обичаш тази динамика – едва тогава ти наистина ще станеш предприемач. Ако не обичаш да ти казват какво точно да правиш, ако си изпреварвал/а колегите с няколко хода напред – ето ти сигурни знаци, че имаш скрито предимство. Какво да направиш обаче, ако вече си излязъл/а от ритъма?
Да искаш да „огрееш” навсякъде, а да стигаш доникъде
Да, но дори Слънцето не огрява цялата Земя едновременно, нали? И то бавно изгравя сутрин. Помни, че носиш една основна шапка – шапката на стратега. Когато твърде много се опитваме да участваме в чуждата работа, да контролираме или да вършим много дейности наведнъж, това показва, че сме загубили фокус, загубили сме нишката на работата си. Има мениджъри и лидери, които настояват, че вършат много неща едновременно и го правят успешно, но това не означава да ги извършат за сметка на фирмата или служителите си. Добрата стратегия спестява голямо количество от лошия стрес. Внимавай да не претрупаш с идеи и задачи от несъществено значение графика – своя и на своите колеги.
За да не излизат нещата извън контрол
Ако всички тичат из офиса в паника, а ти прегряваш редовно, много скоро ще видиш как фирмата по същия начин отвръща на вътрешните работни потоци. Хаосът се увеличава, редът излита през прозореца и отношенията страдат. Добри примери са лидерите и предприемачите, които се грижат, колкото за своето добруване и баланс, толкова и за това на другите.
Те се оглеждат и интуитивно виждат и предвиждат кога колегите или подчинените им ще имат нужда от тяхната подкрепа, допълнителен ден или възможност да работят днес от вкъщи. Точно те са обичани от колегите. Защото не са просто амбициозни или устремени към успеха, а преди всичко са човешки същества, които се поставят на мястото на другите.