Бизнес планът – задължителен ли е? Какво представлява и как да го напиша? Част 1
Време за нови знания: 6 мин.
Ако сериозно обмислящ стартирането на собствен бизнес, значи разполагаш със страхотна идея. Както вече сме обсъждали, това е в основата на твоето начинание. За да добиеш обаче допълнителна представа доколко концепцията ще бъде работеща ти трябва план преди действието. Дали той е задължителен?
От опит бих казала, че под някаква форма със сигурност ще ти свърши изключително полезна работа. Най-малкото, докато го съставяш ще усъвършенстваш и изчистиш първоначалния си устрем, за да придобие ясно дефинирана посока. През цялото приключение бизнес планът ще служи за ориентир и ясна линия, по която да се водиш. Така, че не го пренебрегвай.
А и развитието на съвременните стартъп компании ни дават съществен и практичен урок. Последните статистики, изследващи дейността им, показват че близо 90% от стартиращите предприемачи се провалят едва в рамките на 5 години след появата си. Или образно казано – на всеки 10 нови фирми 1 преживява първата си петилетка. Какви са причините за негативната тенденция?
Едва ли са една и две, и не всички могат да се обединят около:
- Лошо клиентско обслужване
- Неефективни логистични решения
- нерелевантно формиране на цената.
- Погрешно формулирани продукти и услуги
- Липса на маркетингово проучване.
Но всъщност, според повечето експерти, водещият пропуск се съдържа в липсата на предварително изготвен бизнес план.
В общия случай той включва ясно дефинирани цели пред организацията и начини, по които те да бъдат постигнати. Ако отделиш нужното време и конкретизираш онова, към което се стремиш, това доказано ще даде начален тласък на инициативата ти.
Проявяваш нетърпение и скептицизъм към подобен описателен подход?
Донякъде те разбирам. Но мога да те уверя, събраните тук стъпки са задължителни при подготовката за полет в открития космос. Наречи го бизнес план, наречи го три листа хартия, наречи го студентско задание… Само че без него, успехът ти ще бъде по-скоро случайност.
Стъпка 1: Очертай своята визия
Първата крачка в твоя бизнес план трябва да бъде кратко, но ясно и категорично описание на концепцията на твоята компания. Когато започнеш дейността си, поставените цели ще бъдат лесно разпознаваеми. С времето и натрупването на все по-сложни казуси, перспективата ти може да изгуби фокус, а с нея и част от брилянтните ти идеи.
Подробното описване на визията на твоята компания ще ти помогне лесно да си припомняш поставената цел. Не само личната, а и тази, която стои пред целия екип. Свързващата мисия, която ще ви изведе на следващото ниво в развитието на общия ви проект.
Да, успешните личности и ръководители на водещи световни корпорации, винаги започват с дефинирането на ДНК кода на своя бизнес. Защо и ти да не го направиш?!
Стъпка 2: Твоите цели и бизнес намерения
Никога не се ограничавай със скромни цели пред своята организация. Особено в началото. Мисли мащабно, но преди всичко, разсъждавай трезво и реалистично.
Доказано работещ начин е да набележиш към какво се стремиш в краткосрочен план – в рамките на първите 12 месеца. След като си положил/а основите, очертай средносрочните си цели – тези с идея за изпълнение в срок от две до три години. И накрая – заложи това, което желаеш да постигнете в дългосрочен план.
Обмисли внимателно всеки един аспект от предстоящите Предизвикателства:
- Приходите, които искате да реализирате.
- Броят на контрагентите, с които бихте искали да комуникирате.
- Размерът на събраните клиентски данни.
- Таргет групата и познаването на нейните специфики.
- Стойността на пасивните приходи, необходими ви в бъдеще, за да може фирмата да функционира нормално.
Стъпка 3: Отговори на въпроса: Кое е твоето изключително предложение за продажба?
Критично важно е да разбереш какво истински те отличава от тълпата фирми на пазара? Кои характеристики на твоя бранд се запомнят в очите на потенциалните клиенти?
В това описание можеш да включите всичко, което сметнеш за съществено. От специално обслужване за лоялни клиенти, през допълнителна гаранция за предлаганите продукти до отстъпка в цената за първоначално използвани услуги.
Накратко казано, разписването на бизнес плана ще ти помогне не само да затвърдиш убеждението си в потенциала на идеята. Нещо повече, той ще те накара да преоткриеш основните акценти в продуктите и услугите, които ще накарат клиентите да възприемат бизнеса ти за ексклузивен.
Стъпка 4: Проучи конкуренцията на пазара
Не се отчайвай, ако се случи твоята гениална идея вече да е реализирана под някаква форма. Напротив възползвай се от опита и възприемай конкуренцията като работна среда, показваща възможностите за реализация. Ако си достатъчно наблюдателна, вероятността да регистрираш кои са съществените недостатъци на конкуренцията ти се увеличава.
Разбира се, от огромно значение е да установиш дали тези подобрения ще бъдат позитивно възприети от аудиторията. Дали въвеждането им ще ти осигури реално конкурентно предимство или по-скоро ще остане незабелязано.
За да проработи тази стратегия е необходимо внимателно да се запознаеш с особеностите на конкуренцията. Колко на брой са фирмите, предлагащи сходни продукти и услуги? На кои свои силни качества залагат, от колко време и с какъв успех действат на пазара? Какви са бариерите за навлизане на нови компании в отрасъла, в който ще функционира твоята компания? Кои са очакваните от експертите настоящи и бъдещи тенденции за развитие в индустрията?
Веднъж разбрала как работи вътрешния маркетинг в твоята сфера, можеш да опиташ да манипулираш механизма изцяло в твоя полза. А това си остава едно от най-важните предимства при разписването на бизнес план.
Кои са следващите стъпки при съставянето на твоя ефективен бизнес план? Разбери в продължението на темата.