Бизнес планът – задължителен ли е? Какво представлява и как да го напиша? Част 2
Време за нови знания: 5 мин.
Дотук обсъдихме първите задължителни компоненти на бизнес плана. Всеки един от тях представлява логично описание на важните стъпки, които трябва да предприемеш при стартирането на компания.
Започнахме с очертаване на следваната визия, продължихме с поставянето на цели пред вас и екипа, отговорихме си на въпроса кое е изключителното ни предложение за продажба и надникнахме какво ново се случва при конкурентите.
Как продължаваме?
Стъпка 5: Разбери кои са твоите клиенти
Без никакво съмнение клиентите си оставят най-важната част от всяко бизнес начинание. Поради тази причина доброто им познаване определя до голяма степен успеха на твоята компания.
Отдели нужните ресурси и проучи внимателно:
– какви са потребителските навици на потенциалните ти лоялни клиенти,
– какви нужди изпитват,
– къде най-често можеш да ги срещнеш,
– кое от качествата на твоите продукти или услуги биха възприели, като полезно и ценно,
– защо биха избрали твоето предложение, а не това на преките и непреките ти конкуренти,
– и още редица важни въпроси, дефиниращи потребителския профил.
Ако искаш клиентите да бъдат лоялни и да препоръчват на свои приятели и познати твоя бранд, трябва да ги познаваш отлично. Разписването на бизнес плана ще ти помогне по-прецизно да набележиш целевата аудитория, на която можеш да разчиташ за първоначалния си пробив. Колкото по-мащабна и мотивирана за покупка е тя, толкова по-големи стават шансовете ти за летящ старт.
Един съвет от мен: Постави се на мястото на бъдещите ти клиенти и помисли какво би ги накарало да изберат твоите продукти или услуги и какво би ги направило фен на марката.
Състави списък с практични идеи и ги приложи.
Стъпка 6: Определете търсенето на твоите продукти или услуги
Бъди разумна и инвестирай своите капитали и спестявания само след като си уверена, че на пазара действително се наблюдава търсене на продукти или услуги, подобни на твоите. Качественото проучване на отрасъла, в който навлизаш, ще отговори на значими въпроси за бъдещето на твоя проект.
Основното правило звучи семпло: Търсенето трябва да изпреварва предлагането. И трябва да бъде в по-големи размери. В противен случай, с колкото и иновативна идея да разполагаш, стартиращият ти бизнес ще се провали.
Така, че напиши си домашното. Ако нямаш възможност да наемеш компания, извършваща подобен тип проучвания, направи го самостоятелно чрез интернет, използвайки официални и неофициални източници на информация. Прегледай релевантното съдържание на сайтовете на Националния статистически институт, Евростат – европейката статистическа служба на Европейския съюз, полезни статии и проучвания на Българска стопанска камара и Българска търговска-промишлена палата и други колективни организации, отразяващи потребителското поведение.
Разбира се, най-ефективният начин за проучване на набелязаната от теб целева група си остава директната комуникация с бъдещите ти клиенти. Контактът с тях ще ти помогне да научиш техните предпочитания и до каква степен са склонни да одобрят бранда ти, плащайки за него.
Моят съвет: Действай смело в проучванията си. Не се отчайвай, ако получените данни не отговарят на предварителните ти очаквания. Направи подобрения в продуктите и услугите ти още на този етап. Такива, които ще ти осигурят конкурентно предимство и положителна клиентска оценка.
Стъпка 7: Опишете твоите измерими маркетинг цели
Когато приключиш с проучването и придобиеш яснота в бизнес концепцията си, настъпва моментът да определиш маркетинг целите на твоята компания.
От тях ще стане ясно – Как ще изглежда продуктът или услугата? Каква ще бъде цената му? Кои дистрибуционни канали ще използваш за неговото пласиране на пазара? И на какъв рекламен микс ще заложиш, за да постигнеш оптимални резултати?
В голяма част от бизнес плановете маркетинг целите присъстват, но често пъти някои от съществените теми се неглижират.
Моят съвет: Постави си измерими маркетингови цели, които ще бъдат от полза за постигането на първоначално зададените бизнес резултати. Бъди откровена със себе си в търсенето на отговорите за прогнозния размер на продажбите.
Обсъди със съдружниците си на каква стратегия за подобрение на продуктите и услугите се спирате? Каква разлика между производствена и крайна цена на предлаганото удовлетворява инвестицията? Какви са плановете ви за запознаването на потребителите с новия бранд? Как той ще спечели вниманието им?
Стъпка 8: Дефинирай маркетинг стратегия:
Вече си набелязала търговските си цели, сега е време да начертаеш пътя към тяхното постигане. На това ниво отново се появяват редица въпроси и съществени казуси за разрешаване.
- От какъв обем произведени/извършени продукти и услуги се нуждаеш?
- При каква ценова разлика между производствена и пазарна стойност получаваш желаните приходи?
- Към кого е насочен твоят бранд и каква система за доставки и обслужване избираш?
- Как ще рекламираш марката? С кого ще работиш по промотирането и защо?
Моят съвет: На този етап се нуждаеш от конкретни отговори, така, че планирай всички възможности за успех или провал. Прегледай още веднъж съставения бизнес план, добавяй, премахвай, консултирай се и когато си готова…
Стъпка 9: Действай!
Най-определящата част на всеки бизнес план. Защото всяка подготовка без конкретно изпълнение губи смисъл. Може да си поставяш цели до безкрай, да проучваш, да обмисляш, да дискутираш, да променяш съществени детайли, но в края на деня трябва да изпробваш дали стратегията ти наистина ще проработи.
Вярата и страстта в идеята ще те направи още по-уверена и устремена към поставените цели. А бизнес планът ще придаде посока и фокус на концепцията, за да вървиш по по-правилния път.
Да напишеш бизнес план не е трудна задача, особено, когато си наясно какво искаш да постигнеш. Нещата всъщност следват семпла, логична последователност:
Дефинираш идея » Съставяш подробен бизнес план, който я подкрепя » И реализираш предвиденото!
Сега, след като знаеш каква е структурата на един бизнес план, следва да запретнеш ръкави и да се подготвиш за най-доброто. А то те чака там, където наистина вярваш, че ще го откриеш!