Защо да започнеш своята предприемаческа дейност, преди да си готов/а
Собствен бизнес, предприемачество и практика.
Играта на трудното начало и бариерите вътре в нас
Забелязали ли сте колко често в живота искаме да знаем нещата предварително? Колко често използваме думи като „можеше”, „щеше” или си казваме – „Ако бях постъпил/а така, щеше…”? Всички тези формули не водят до успех или, често, просто не ни карат да се чувстваме добре.
Когато се опитваме сами да планираме живота или да стартираме своя предприемаческа дейност, започваме да мислим, че трябва да бъдем „перфектни” по начините, по които ние сме решили – идеалното образование, точният капитал, идеалните контакти и великолепни условия.
Много често самите условия се променят с течение на времето. Много често отговорите се дават по пътя, а не предварително.
Една малка крачка води до следващата и така се случва онова, което наричат „линия/крива на ученето”. Защото ние започваме истински да се учим в практиката и да сливаме онова, което четем и изучаваме теоретически в реалното поле на работа. Има нещо прекрасно в това да започнеш наново, да започнеш отначало и да го направиш преди да си готов.
Нека да разгледаме „бъговете” в системата на това защо изобщо не започваме, не опитваме или поставяме нереални условия пред самите себе си. Защо има неща, които никога не започваме, а само копнеем за тях? Трите самосаботажа по пътя към това да си следващата жена или мъж предприемач, която/който обожава работата си.
- Твърде критични сме към себе си или към останалите
Всъщност независимо дали е към „себе си” или към „останалите” това е винаги едно и също нещо. Ако си критичен/а към себе си, то подсъзнателно критикуваш и останалите. Самокритиката и твърде високите изисквания ни правят пасивни, смятайки, че сме неспособни.
Това е нещо като постоянна изкривена гледна точка. Подходи към себе си с разбиране, с добро отношение. Новият предприемач има нужда от това да стане най-добрият си приятел, за да вижда бързо грешките и да се поправя. Точно тези първоначални грешки са най-големите му отправни точки за това какво ще създаде от бизнеса си. Защото бизнесът ще е отражение на самия него. Дали ще е бойно поле или място на разбирателство?
- Идеята да си готов/готова. Какво означава това всъщност?
Да имаш база. Тази база може да е знания, умения и някакъв наличен предишен опит. Може да е известна зрялост в характера, дисциплина на ежедневието и добри навици. Може да e талант, който имаш. Може да са заделени средства, с които искаш да сътвориш нещо ново. Може да е вече работеща твоя фирма, на която сякаш й липсва нещо. Може да е обичта към нещо, което толкова много обичаш да извършваш, че си струва да прерасне в твоя лична практика.
Кога си наистина готов/готова? Е, простият отговор е никога. Когато събереш в себе си малко решителност обаче, смелост и добри съотношения от нещата изброени по-горе, повярвай ми – време е да започнеш! Дори от най-малкото, което е отворено като възможност днес. Ти не знаеш къде точно ще стигнеш, как точно ще се развие твоята дейност. Не знаеш къде ще те отведе. Предприемачът обича непознатото, новото, приключението. Ти обичаш ли ги?
- Времето винаги предоставя нови условия
Често мислим, че малко по-късно ще е по-добре, по-идеално, ще сме по-подготвени. А от чия гледна точка това е наистина така? Дали наистина е вярно? Нямаме гаранции. Настоящето ни предлага шансове и дали ще се възползваме от тях, е наш избор. Често не знаем какво се крие зад нова среща или час време за отдих в парка.
Тоест, ако не започнем днес, дори само с посаждане на идея, на зрънце от дейността ти, тогава кога ще успеем? Утрешният ден носи нови неща, за които животът по някакъв начин ни подготвя днес. Нищо не е толкова страшно или плашещо, ако се доверим, че днешният ден ни дава всички условия. А утрешният може да бъде прекрасен, единствено ако сме изживели днешния подобаващо.
Не търси идеални условия. Създай ги покрай себе си, бъди честен/а с нуждите си, за да може положителният поток да потече. В бизнеса и живота има много грешки, тъй че бъди готов/а, че ще грешиш, и точно това ще направи нещата съвършени. Може да ти изглежда парадоксално, но е така. Твоите лични грешки ще станат повод за най-доброто учене и най-добрия растеж, възможен за теб.