Маркетингът в наши дни- „послушният домашен любимец“ или такъв, който всекидневно трябва да опитомяваш?! Част 2
Време за нови знания: 7 мин.
Експертите дефинират подхода като омниканален или многоканален маркетинг. На практика това означава твоите продукти или услуги да бъдат лесно откриваеми. Да бъдеш навсякъде, където таргетираната аудитория прекарва повече време. В онлайн или офлайн среда няма значение. Водещото е хората лесно да достъпват до повече информация за бранда и да им бъде максимално удобно.
Ако преди години клиентите взимаха решението за покупка основно на място във физическите магазини, то сега навиците им, дори и в развиващи се пазари, като българския, се променят. Потребителското пътешествие може да започне и да завърши навсякъде, а във всеки канал присъствието ти трябва да бъде на нужното ниво.
Истинският омниканален Маркетинг се разпростира:
- във физически обекти
- в мобилните телефони
- така наречените маркетплейсове
- онлайн магазини
- социални мрежи
- изразява се в таргетиране в google търсачката
- и ако можем образно да кажем – навсякъде, където е партито
Например днес, докато си приготвяш закуската може да попаднеш случайно на TV реклама за хладилник. Да се подсетиш, че и ти имаш нужда от нов и компактен модел, точно като този. По-късно, чакайки детето си пред училище, можеш да провериш през телефона какви са характеристиките му, какви отзиви има за него в социалните мрежи и местата за онлайн пазаруване. А вечерта, докато си почиваш, да проучиш най-изгодните предложения и дори да го поръчаш онлайн, с доставка до дома, в удобен за теб ден и час.
Нагледно демонстрирахме как работи многоканалната реклама и колко Ефективна може да бъде тя. Затова и никак не са изненадващи резултатите от направеното проучване на технологичната компания Neustar. Според него 62% от компаниите, планират или вече разполагат с подобна стратегия. Нещо повече над 70% от анкетираните представители на фирми от малкия и средния бизнес, споделят, че омниканалният подход е от изключителна, дори решаваща роля за техния успех. (Проучването можете да разгледате подробно тук: https://bit.ly/2YG0Tl2 ).
Тези нагласи стимулират рекламистите да търсят все по-интересни и в същото време успешни модели за промотиране. При това трябва да го направят съобразно спецификите на всеки един от потенциалните канали. Като експерти в областта, рекламните агенции приоритетно степенуват използваните платформи и помагат на своя корпоративен клиент да направи правилния и най-подходящ за него избор.
Какъвто и да е той, маркетолозите дават още един важен слоган за успешната реклама на 2019-та:
„Комуникирай естествено с потребителите или не ги притеснявай изобщо!”
Или по-друг начин дефинирано: клиентите търсят достъпни и отзивчиви марки, когато искат да задоволят своята потребност. През останалото време те биха се радвали брандовете да се държат естествено, да изглеждат готино и да не опитват прекалено агресивно да ги спечелят на своя страна. Хората се нуждаят, съответният бранд да предизвиква доверие и да им действа вдъхновяващо.
В днешно време доверието в компаниите продължава да бъде изключително странно понятие. То се създава с постоянство и неминуеми усилия, но в същото време може да бъде загубено прекалено лесно. В тази връзка присъствието в социалните мрежи и маркетингът, като цяло не се свързват единствено с ангажираността на потребителите към бранда, но и със значението, което той има за тях.
Марката трябва да се свързва с ценностите на таргетираната аудитория.
В много случаи, рекламата работи толкова простичко. Особено, когато е подпомогната от добре разказана история. Защото хората, както и преди, така и днес обожават красивите и провокиращи действие разкази.
През 2019-а споделянето на истории се отразява от минималното време, с което брандовете разполагат, за да привлекат вниманието на публиката. В рамките на от 15 до максимум 50 секунди компаниите задържат фокуса си върху себе си. Най-често това се случва с набралите популярност instagram и facebook сторита или обобщено казано – качествено, семпло и концентрирано микро Видео съдържание, провокиращо потребителското поведение. Тук включваме live stream видеа, e-комерсиалната комуникация и микро видео апликации.
Аудиторията все по-често реагира отрицателно на платената реклама в интернет пространството.
Определяйки я, като твърде настъпателна и дразнещо честа, потребителите предпочитат органичния и разнообразен трафик. Най-сигурният начин компаниите да го постигнат е чрез създаването на автентично Съдържание. То би ги отличило от конкуренцията и би насочило вниманието на потребителите към предлаганите от тях продукти или услуги.
Така реализираният органичен трафик ще подобри резултатите и при SEO оптимацията на интернет търсачките, най-вече основно използвания Google. Като бонус добрата видимост и реакция към корпоративната реклама ще активира позитивно дигиталните алгоритми. Те ще оценят предлаганото от вас, като полезно за потребителите със съответни търсения и интереси.
Сред най-активните потребители в интернет пространството са представителите на наричаното от маркетолозите Поколение Z или младите хора родени след 95-а година. Тяхното влияние върху приходите на компаниите става все по-значимо, тъй като именно те навлизат в активните си работни години. Амбицирани до краен предел, с коренно различни навици от предходните генерации, подходът към този тип клиенти трябва да бъде специфичен и персонален.
Рекламите се трансформират в лични послания!
Споделените изживявания могат да променят нашето възприятие за продукта. Мнението ни за конкретния бранд, удоволствието и радостта, които изпитваме от използването му, се дължат на влиянието на следваните в социалните мрежи личности.
Ето как стигаме до темата за Инфлуенсърите, определяни от експертите, като новите билборди. През годините популярните личности често пъти са били тези, които чрез лицата си са увеличавали приходите на представяните от тях компании. Положителният им имидж, в комбинация с добре разказана история, мигновено рефлектира върху потребителското поведение и резултатите категорично го доказват.
През 2019-а компаниите повече от всякога ще разчитат именно на познати лица, за да се включат в случващия се в социалните мрежи разговор. За отбелязване е фактът – Микроинфлуенсърите стават все по-атрактивни за маркетолозите в сравнение със супер популярните им колеги.
Причината далеч не е само в по-ниската им цена, но най-вече в личната комуникация с аудитория, интересуваща се от нишови и конкретни теми. Представителите на поколението Z реагират отлично на микро влиятелните личности поради непринуденото и по-близко до техния профил присъствие.
Работеща практика е микроинфлуенсърите да поддържат изключително приятелски отношения със своите последователи. Те коментират публикации, отговарят на лични съобщения, дават персонални съвети по важни за конкретния човек теми. Така те дори влизат в ролята на близък приятел и познат, на чието компетентно мнение може да се разчита.
В изградените по този начин отношения между потребителите и микроинфлуенсърите, компаниите откриват възможността да постигнат ефекта на рекламата„от уста на уста“. По колкото по личен и естествен начин осъзнаеш нуждата си да притежаваш определени продукти или услуги, толкова по-ефективна и дълготрайна е използваната реклама.
През 2019-а, а и през новото десетилетие, търговските марки ще се стремят все по-креативно и интуитивно да достигат до новите хора. Скоро няма да бъде достатъчно просто да са активни в социалните мрежи. Потребителите са жадни да научат повече за живота, ценностите, казусите, слабостите и силните страни на любимите си брандове. Само така, те ще се почувстват важни и значими, със своите предпочитания, ежедневни навици и харесвано съдържание.
1 Comment
Статията ви е много полезна, особено частта за омниканален Маркетинг .