Как да създадем и утвърдим успешен бранд в съвременното общество? Част 2
Време за нови знания: 6 мин.
Определянето на идентичността на бранда започва с избора на неговото име.
Както при хората, така и при фирмите тяхното наименование трябва да ги отличава, да предизвиква описателни асоциации. Маркетинг експертите смятат, че името на марката не трябва да бъде нито твърде кратко, нито твърде дълго. В допълнение, колкото по-лесно се прознася и съответно запомня, толкова по-добре.
Но колкото и гениално да бъде името на бранда, то трябва да кореспондира със същността на предлаганите продукти или услуги. Обобщено то трябва да е кратко, да съдържа звучни съгласни, да провокира асоциация с продукта или неговата мисия на ниво съзнание или подсъзнание или да предизвиква усмивка, която запомня името.
Съвет от мен: Напишете всички имена, които ви хрумнат в продължение на 5 дни. Препоръчително е да сте в спокойна среда. Не драскайте нищо. На следващата седмица прочетете всички имена на глас и подчертайте тези, които ви се иска да изговорите още веднъж докато ги прочитате.
Напишете ги на лист или във файл и ги изпратете на минимум 10 човека. 5 от тях да са част от таргета, на който ще говорите, 3-ма да са различни специалисти от сферата, които не се познават и двама, които не са нито таргет, нито специалисти.
Обобщете резултатите и вижте вашият фаворит. Ако все още нямате, пишете ми и ще ви помогна.
Имената на брандовете най-общо казано трябва да дават решението на популярен и значим проблем за конкретен кръг от потребители. Потенциалът на една бизнес идея се измерва именно с обхвата и спецификите на набелязаната таргет група. Концепцията ни може да бъде наистина иновативна, но ако тя не отговоря на потребностите, търсенето и възможностите на аудиторията, то изграденият върху нея бизнес едва ли ще издържи дълго.
В същото време разглеждането на конкурентната среда в съответния бизнес е от изключително значение. Проучването на стратегиите и идентичността на вече функциониращите марки, ще да ти даде насоки кои биха били твоите силни страни и върху какво ще бъде най-практично да се концентрираш.
Нека дадем и пример.
Ти си човек, работещ в сферата на медиите и масовите комуникации. По-конкретно радиото и музиката са твоята страст. Изумява те дистанцията между младите слушатели и предлаганото съдържание. Водещите на предаванията говорят твърде официален език, не носят необходимата добавена стойност към представяната музика. Да си го кажем директно скучни и твърде еднообразни са.
Същото важи за излъчваните песни. През цялата седмица се редуват едни и същи плейлисти, съставени от парчета, далечни от вкуса на младата публика. Уточняваме! Таргет групата представляват:
– момчета и момичета от 12 до 18 години,
– както и Активни, работещи, градски тип хора между 19 и 35 години.
Проучването ти показва – в последните две години броят на този тип хора, абониращи се за платформи за слушане на музика, например Spotify, се увеличава. Логично е, тъй като всеки от тях изпитва нужда от приятна компания, докато пътува за работа в сутрешния трафик, както и по маршрута обратно.
Нещо повече, аудиторията ти обича да се забавлявя в движение, да се разтоварва, винаги, когато е възможно, в изключително забързания ритъм на ежедневието си. Въпросните хора са фенове на всякакви стилове, предпочитащи съвременни групи и артисти, техните вдъхновяващи истории, придаващи свеж нюанс на деня им.
Но ето и проблемът… Къде могат да чуят всичко това, което ги вълнува и то представено на собствения им език по нестандартен и модерен начин?
Ето, че анализът на конкретната бизнес среда установява – такова място липсва.
Нещо повече, прави ти странно впечатление как 90% от радиостанциите грубо са загърбили все по-популярния формат Подкаст.(записано аудио съдържание, достъпно за слушане от потребителите във всеки желан от тях момент) Излъчените предавания, с шумно промотирано ексклузивно съдържание, минават през ефира и след това безследно изчезват в пространството. А набелязаната таргет група изявява желание да слуша отново и отново историята на новото парче на артиста, разговора на любимия им водещ с него и изобщо да изживее една по-различна, толкова важна за него Емоция.
Какво ти говори това? Конкурентите ти изпускат още потенциални възможности за предоставяне на добавена стойност за своите потребители. При това проучванията ти показват, че голяма част от тях са склонни да отделят част от средствата си, за да получат нужното съдържание.
След като открихме потенциала в създаването на музикална онлайн платформа, нека се върнем към нашата стратегия.
Спираме се на Име на бизнес начинието, олицетворяващо мисията, концепция и целите ни. С помощта на професионалисти изготвяме детайлите на задължителната Книга на бранда. (brand book) Тя задава идентичността на корпоративния ни стил и задължително трябва да съдържа дизайн на логото на компанията, нейните отличителни цветове, инструкции за ползване на бранда и изисквания към новите служители. В случай, че не можете да инвестирате в създаването на такъв, можете да седнете и да напишете минимум основни рамки, които са ваше желание за спазване при използване на бранда. В началото фирмата може да сте вие и пак вие, но когато дойде необходимостта от хора, често изпускаме да уточним как бихме го направили ние. Това налага да поправяме в пъти повече часове екипа си, отколкото да виждаме задоволителни резултати от използването на бранда.
Именно екипа на една фирма влияе върху възприятията на крайния потребител, сещайки се определен бранд. Хората в него трябва да споделят и разбират ценностите на компанията, за да могат точно да ги предават.
Много специалисти съветват съвременните бизнес ръководители да включват своите служители в процеса по Създаването на предлаганите продукти и услуги. По този начин те чувстват своята значимост в структурата на бизнеса, по пътя към неговия успех. Изпитват лоялност към своите ръководители, а и към колегите си, с които ги обединява определена цел.
Предлаганата стока или услуга, запълваща свободната бизнес ниша и бранд идентичността на компанията – име, слоган, лого, цветове и служители, са базисните елементи в стратегията на успешното бизнес начинание. Към тях задължително добавяме онлайн присъствието на марката – корпоративен сайт, социални мрежи и вида на споделяното там съдържание. Начинът, по който комуникираме със своите клиенти също може да добави точки в положителното възприятие и създаването на почитатели на бранда.
Опитай се да направиш така, че твоят бранд да бъде първото, за което ще се сети клиента, търсейки конкретен продукт или услуга в съответния бранш. Почти сигурно това ще бъде резултат от факта, че ползването и притежанието на предлаганото от теб добавя емоционална стойност за потребителя. Направи така, че историята на твоята марка да стане и негова.
Всъщност именно в това се крие успеха на утвърдените световни брандове. Феновете им се чувстват като част от една общност, в която техния Глас се чува, цени и възприема по най-адекватния начин.
В каквито и размери да постигнеш това, значи си на правилния бизнес път.